Starostlivosť o stromček

Vianočné stromčeky v Bratislave

Vianočný stromček je najdôležitejším symbolom počas sviatkov. Napĺňa naše domovy vianočnou atmosférou kľudom a teplom. Preto tím Silvertree chce s vami zdieľať niekoľko tipov, ktoré Vám pomôžu správne starať sa o Váš vianočný stromček a vyhnúť sa nečakaným prekvapeniam, ako je opadávanie a vysychanie ihličia stromčeku.

Ako dlho zostávajú vianočné stromčeky čerstvé?

Predovšetkým musíme pochopiť, že vianočné stromčeky sú živé stromy, takže časom začnú vysychať.

Takzvané vianočné stromčeky Nordmanovej jedle sa začnú v miestnosti pri izbovej teplote vyvíjať už počas prvého týždňa. Typicky Nordmanovej jedle ihličie neopadáva, takže aj keď vysychá, môže naďalej zdobiť a rozjasňovať Váš domov. Pri izbovej teplote môžu tieto stromčeky ostať zelené až 3 týždne, v závislosti od teploty a vlhkosti v miestnosti.

Tradičné smreky majú väčšiu tendenciu k opadávaniu ihličia – môžu začať opadávať už prvý deň po prinesení do Vášho domu. Pri izbovej teplote môžu tradičné smreky udržať svoje ihličie až 2 týždne, v závislosti od teploty a vlhkosti v miestnosti.

Keďže pracujeme na predobjednávkach vianočných stromčekov, odporúčame si Váš stromček rezervovať čo najskôr, aj keď si nie ste presne istí, kedy ho chcete dostať. Dátum a čas dodania môžete vždy zmeniť.

Každý rok sa nám vianočné stromčeky rýchlo vypredávajú. Preto je dobrý nápad nečakať až do poslednej chvíle, aby ste sa vyhli hľadaniu vhodného stromčeka v obchodoch.

Poďme spoločne ušetriť Váš vzácny čas!

Kedy ozdobiť vianočný stromček?

Každým rokom sa zvyšuje trend ozdobovania vianočného stromčeka skôršie.

Aby ste zabezpečili, že Vaše vianočné stromčeky budú mať uspokojivý vzhľad a “čerstvosť” nielen do Vianoc, ale aj cez Nový rok, odporúčame:

  • Ozdobujte vianočné stromčeky najskôr od 15. decembra
  • Tradičné smreky odporúčame ozdobiť ešte neskôr, začínajúc od 20. decembra.

Ak si však chcete Vašu sviatočnú výzdobu užiť dlhšie, môžete stromčeky držať na svojom balkóne alebo terase. Vianočné stromčeky možno skladovať vonku aj zabalené aj nezabalené a ozdobené. Pri nízkych teplotách stromčeky prechádzajú do zimného stavu dormancie, takže si môžu uchovať pôvodný vzhľad až po dobu 3 mesiacov!

Ak však chcete stále mať dokonalý vianočný stromček vnútri dlhšie, pri izbovej teplote, odporúčame si rezervovať 2 stromčeky s rôznymi dátumami dodania. Prvý stromček doručíme podľa Vašich želaní a druhý podľa potreby.

Starostlivosť o vianočné stromčeky

Oba druhy stromov, jedle aj tradičné smreky, sa začínajú prebúdzať zo zimnej dormancie, hneď ako sa dostanú do miestnosti s izbovou teplotou. Preto je dôležité udržiavať ich ďaleko od zdrojov tepla:

  • Radiátorov
  • Krbov
  • Vykúrených podláh (pod stromček umiestnite koberec alebo stojan).

Čím vyššia je teplota v miestnosti, tým rýchlejšie sa stromčeky vysušia. Aby ste udržali vianočné stromčeky čerstvé čo najdlhšie, odporúča sa znížiť normálnu izbovú teplotu aspoň na 20 stupňov celzia.

Je tiež dôležité udržiavať stromy dostatočne zavlažované. V závislosti od ich veľkosti a umiestnenia (podmienky v miestnosti) môžu denne absorbovať 1-2 litre vody. Preto je pre rezané stromčeky nevyhnutný stojan na stromček s rezervoárom na vodu.

V našom online obchode môžete zakúpiť špeciálny stojan s dlhotrvajúcou vlhkosťou, ktorý vám pomôže riešiť problémy s umiestnením stromu a zavlažovaním.

Niekedy sa stromček môže kvôli rôznym dôvodom nedostatočne napojiť na vodu, ale nemusíte sa obávať. Keďže jedle rastú v vlhkom pobrežnom podnebí, môžu vodu absorbovať aj cez svoje ihlice. Preto sa odporúča použiť rozprašovač a pravidelne zvlhčovať ihličie vášho stromu. To by sa malo robiť 1-2 krát denne.

Starostlivosť o kvetináčové stromčeky

Všetky naše stromčeky v kvetináčoch sú pestované priamo v kvetináčoch. To znamená, že neboli vykopané ani zrezané, a následne umiestnené do kvetináčov (také stromčeky nikdy neprežijú po Vianociach, ak sa presadia).

Odporúčania pre starostlivosť a skladovanie stromčekov v kochlíku s koreňmi sú takmer rovnaké ako pre rezané stromčeky. Je dôležité ich pravidelne zavlažovať, striekať ihličie vodou a udržiavať ich v diaľke od zdrojov tepla. Dodatočne môžete umiestniť ľadové kocky na pôdu v kvetináči – to strom ochladí a spomalí jeho vysychanie.

Aby ste úspešne presadili stromčeky s koreňmi na jar, nie je vhodné ich príliš dlho udržiavať pri izbovej teplote. Po piatich dňoch držania stromu v interiéri by ste ho mali presunúť na balkón alebo iné vonkajšie miesto. Ak je to potrebné, môžete stromček po piatich dňoch znova priniesť do interiéru. Je však dôležité nepresahovať päť dňový limit pre udržiavanie stromčekov v kvetináči pri izbovej teplote.

0
    Váš košík
    Vaša karta je prázdnaVrátiť sa do obchodu